Job shadowing u Portugalu

U sklopu projektnih aktivnosti uspostave organizacije rada i razvoja regionalnog centra kompetentnosti radi planiranja suradnje i razmjene iskustva s drugim ustanovama za strukovno obrazovanje u RH i izvan RH te međunarodnim centrima koji djeluju u području strukovnog obrazovanja voditeljica aktivnosti izrada programa stalnog stručnog usavršavanja u području metodike, didaktike i upotrebe novih tehnologija, profesorica Nataša Sajko boravila je od 20. do 27. ožujka 2022. u portugalskom gradiću Loulèu u južnoj pokrajini Faro.

U tom tjednu opažala je nastavu i nastavne procese u srednjoj školi „Escola Secundária de Loulé“ u sklopu job Shadowinga (učenja opažanjem nastave i školskih procesa) u trajanju od 35 školskih sati. Tijekom tjedna surađivala je s kolegama nastavnicima iz Njemačke, Poljske, Španjolske i Švedske koji su također sudjelovali u istome seminaru.

Srednja škola „Escola Secundária de Loulé“ školuje 1500 učenika i zapošljava 170 nastavnika u strukovnim i općeobrazovnim, gimnazijskim programima. Osim toga škola je i središnje mjesto za cjeloživotno učenje i stručno usavršavanje portugalskih nastavnika. Svaki mjesec u sklopu međunarodnih razmjena i strukturiranih tečajeva posjećuju i nastavnici iz cijele Europe zahvaljujući sredstvima i potpori programa Erasmus +. Osim toga škola ima i odjel za obrazovanje odraslih“Centro Qualifica“ koji u njemu stječu temeljne općeobrazovne kompetencije i prve kvalifikacije s kojima mogu pristupiti tržištu rada.

Portugalski obrazovni sustav temelji se na izgrađenoj mreži škola koje objedinjuju i do 14 školskih ustanova u jedinstvenu cjelinu s jednim ravnateljem i nizom njihovih zamjenika. Obvezno školovanje učenika traje 9 godina, ali većina učenika nastavlja se školovati u srednjim strukovnim i općeobrazovnim školama sljedeće tri godine. Učenici nakon toga stječu obrazovne kvalifikacije razine 3 ERF-a ili se nastavljaju školovati na visokim učilištima.

U srednjoj školi Loulè njeguje se interdisciplinarni pristup učenju i poučavanju te potiče uključivanje učenika i nastavnika u mnoštvo školskih, nacionalnih i međunarodnih projekata. Trenutačno aktivno sudjeluju u 14 Erasmus + projekata. Rezultate učenja redovito kvartalno prikazuju na danima otvorenih vrata škole u koje se uključuje lokalna zajednica, a i i učenici se potiču na društveno korisno učenje i volontiranje u zajednici osobito na nastavi biologije te strukovnim kvalifikacijama suradnika u nastavi i medijskih tehničara.

Tijekom stručnoga posjeta dogovorena je suradnja sa portugalskom školom i očekujemo uzvratni posjet njihove profesorice španjolskoga jezika na job shadowingu sljedeće školske godine.

Nataša Sajko

Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Medicinske škole Varaždin.